Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
PárnicaHľadať
 
 

Múzeum v obci

Kontakt

Izba starých materí je sprístupnená každú stredu v čase od 14. hod. do 17. hod. Mimo otváracích hodín je možné si dohodnúť prehliadku na t. č. 043/5892283, 0918 926 805 alebo na emailovej adrese: ocuparnica@dkubin.sk. Vstupné je dobrovoľné. 

Izba sa nachádza na popri hlavnej ceste, neďaleko obchodu COOP Jednota.


 

Vznik Izby starých materí

V roku 2010 obec Párnica oslavovala 590. výročie založenia. Súčasťou vôbec prvého návratu do histórie dediny bola malá výstava. Trvala iba tri dni, no mala obrovský ohlas. Všakovaké veci zo starých párnických domov očarili domácich, rodákov i návštevníkov. Od septembra sa z nich môžu tešiť opäť. V izbe starých materí – prvom obecnom múzeu s tromi miestnosťami: vidieckou izbou, stodolou a izbou s dobovými dokumentmi vrátane fotografií.

Obec zriadila múzeum v 150. rokov starej budove, ktorá je u domácich známa ako stará pošta. Budova je zaujímavá tým, že je postavená v zemianskom štýle so všetkými ozdobnými architektonickými prvkami. Obec Párnica vďaka vyhlásenému grantu, v ktorom bola úspešná získala finančné prostriedky na rekonštrukciu, ktorá trvala viac než päť mesiacov a preinvestovaných bolo viac ako 12 000 Eur. Na rekonštrukcii sa podieľali dobrovoľníci z radov hasičov, poľovníkov, dôchodcov, členov folklórnych súborov a pracovníkov obce, školy, materskej školy, kultúry a športu. V múzeu je vystavených 230 exponátov, ktoré zapožičali alebo darovali občania a rodáci z obce. Okrem iných tu nájdete aj ručne maľovanú truhlicu z roku 1862, vojenský kufor s pôvodným vybavením, školskú kroniku od roku 1908, vkladnú knižku Tatra banky z roku 1940, ale aj písomný doklad z roku 1943, ktorý bol pravdepodobne predchodcom dnešnej predmanželskej zmluvy.

Obec Párnica ponúka odplatný prenájom izby starých materí za účelom fotenia a pre odvážnych romantikov stráviť noc v múzeu v typickom odeve a s tradičným jedlom. Ak chcete zažiť atmosféru izby starých materí príďte si potešiť oko, pohladiť dušu  a preniesť sa na malý kúsok do čias dávno minulých.  

Na záver jedno skromné prianie, pokiaľ sa vo Vašej domácnosti nachádzajú veci, o ktorých si myslíte, že sú to „staré haraburdy“ prineste ich k nám nech ich historická krása a čarovno ostane pre ďalšie generácie.


 
ÚvodÚvodná stránka